Sorunuz mu var?

(+90) 543 670 92 39

Enjeksiyon Kalıp İmalatı

Plastik Kalıp Üretimi

Şişirme Kalıp Üretimi

Kauçuk Kalıp Üretimi

Metal Kalıp Üretimi

Enjeksiyon kalıp imalatı, enjeksiyon ile üretilen ürünlerin kalıplarını kapsamaktadır. Enjeksiyon kalıp imalatı yapan firmamız bu alanda en teknolojik makineleri le çalışmaktadır. Enjeksiyon İle imalat son yıllarda yaygınlaşmış ve günümüzde tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Enjeksiyon ile yapılan bu işlem birçok aşama sonucunda kalıp haline gelmektedir. Bu kalıplara ise üretim sürecinin önemli bir parçası olması nedeni ile dikkat edilmektedir. Kalıp imalatları günümüzde oldukça yaygındır. Buna karşılık enjeksiyon ile işlemin gerçekleşmesi son teknolojinin bir ürünüdür.

Enjeksiyon Kalıp İmalatı Nedir?

Enjeksiyon kalıp imalatı nedir ve nasıl yapılır soruları bu alanda üretim gerçekleştirmek isteyenleri ilgilendirmektedir. Birçok farklı malzemeden elde edilen kalıplar birçok alanda kullanılan ürünleri sunmaktadır. Bu nedenle kalıp üretimi ürün üretiminden önceki aşama olup oldukça önemlidir. Enjeksiyon kalıp üretimi ile sınırsız şekilde kalıplar üretilebilmektedir. Kullanılan makine isteğe bağlı çeşitlenmekte ve değişime açık olmaktadır. Tüm süreci makinenin yönettiği imalatta bu alanda uzmanlar çalışmaktadır.

Enjeksiyon Kalıp İmalatı Nasıl Yapılır?

Enjeksiyon kalıp imalatı nasıl yapılır sorusu akıllarda olmaktadır. Enjeksiyon kalıp imalatı için öncelikle bir makine gerekmektedir. Enjeksiyon işlemi öncesinde tasarım süreci gerçekleşmektedir. Yapılacak kalıbın tasarlanması oldukça önemlidir. Bu tasarım bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Böylelikle düzenlemeler yapma imkanı sunulmaktadır. Tasarımında düşünülmesi gereken özel ayrıntılar olmaktadır. Bu nedenle alanında uzmanlar ile çalışmak önem arz etmektedir. Tasarımın ardından makine ve üretim süreci başlamaktadır. Kalıp imalarında malzeme en önemli ayrıntıdır. Bu nedenle malzeme seçimine özen gösterilmektedir. İşlemin gerçekleştiği makinede bir ısıtma bir soğutma bölümü olmaktadır. Malzeme birinde erirken diğerinde şekillenmektedir. Buna bağlı bir üretim süreci söz konusudur.

Enjeksiyon Kalıp İmalatı Çeşitleri

Enjeksiyon kalıp imalatı çeşitleri birden fazladır. Ürünler farklı malzemelerden yapılabilmekte ve her duruma uygun kalıplar elde edilebilmektedir. Bunlardan biri de plastik kalıp üretimi olmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı için öncelikle yüksek basınç tercih edilmektedir. Yüksek basınçta plastik eritilmektedir. Ardından plastik kalıba enjekte edilmekte ve kalıbın şeklini almaktadır. Makine içerisinde soğuması için bir bekleme alanı bulunmaktadır. Soğuma sonrasında kalıptan çıkarılan parçada renklendirmeye geçilmektedir. Renklendirme ile istenen kalıp elde edilmektedir. Bu sayede pek çok ev ve otomobil parçası elde edilmektedir.

Benzer bir süreç farklı malzemeler için de geçerli olmaktadır. Şişirme kalıp üretimi bunlardan olmaktadır. Bunların yanında kauçuk kalıp üretimi de söz konusudur. Kauçuk malzemenin elde edilmesini sağlayan bu yöntem ile kısa sürede seri üretime geçilmektedir. 3d yazıcı ile tasarım sonrasında istenen tasarım modele aktarılmaktadır. Bunlara metal kalıp üretimi de dahildir. Metal kalıp üretimi de metal parçaları kapsamaktadır. Metal kalıplar özellikle otomotiv sektörünün vazgeçilmez unsurlarından olmaktadır.

Enjeksiyon Kalıp İmalatı Neden Tercih Edilir?

Enjeksiyon kalıp imalatının tercih edilmesinin pek çok sebebi vardır. Bu sebepler üreticiye bağlı değişim göstermektedir. Üretilen ürünler adeta sınırsızdır ve bu sayede enjeksiyon kalıp herkesin kullanabileceği bir alan olmaktadır. Enjeksiyon kalıp üretimi sınırsız ürün alternatifi ile herkese hitap etmektedir. Burada üretilen ürünlerin ebatları da fazlasıyla değişime açıktır. Bunların yanında enjeksiyon kalıp üretimi daha az maliyetlidir. Kalıplar ürün üretimi için oldukça önemlidir. Bir kalıbın varlığı, ürünün üretim sürecini hızlandırma ve ilerleyen süreçte maliyeti düşürmektedir. Aynı zamanda zamandan kazanma imkanı vardır. Enjeksiyonlu kalıp üretimi zaman açısından oldukça avantajlıdır. Böylelikle ürünler gerek duyulan zamandan çok daha kısa sürede hazırlanabilmektedir. Tüm ürünler aynı kalitede ve tasarımda olmaktadır. Bu nedenle enjeksiyon kalıp imalatı yoğun olarak tercih edilmektedir.

Enjeksiyon Kalıp İmalatı Fiyatları

Enjeksiyon kalıp imalatı fiyatları net olmamaktadır. Bunun için pek çok sebep söz konusudur. Enjeksiyon kalıplama işleminin fiyatlandırmasını yaparken dikkat edilecek unsurlar vardır. Bunlar istenen kalıp sayısına, kalıbın malzemesine, kalıbın tasarımına ve bunlar gibi pek çok ayrıntıya bağlı olmaktadır. Örneğin plastik kalıp üretimi ile kauçuk kalıp üretimi arasında fiyat farklı bulunmaktadır. Bu iki malzemeden elde edilen enjeksiyon kalıplama işlemi arasında fiyat farkı görülmesi mümkündür. Kalıbın formu da önemli olmaktadır. Bu nedenle enjeksiyon kalıp üretimi yapılmadan önce fiyatlandırma yapılmaktadır. Buna bağlı olarak ise üretim gerçekleşmektedir.