Sorunuz mu var?

(+90) 543 670 92 39

Enjeksiyon Ürün İmalatı

Plastik Enjeksiyon Mamül Üretimi

Kauçuk Enjeksiyon Mamül Üretimi

Metal Enjeksiyon Mamül Üretimi

Enjeksiyon ile mamul üretimi son yıllarda gelişmeye ve yayılmaya başlayan teknolojik bir sistemdir. Enjeksiyon işlemi, makinelerin ve teknolojinin gelişmesi sonucu yaygın hale gelmiştir. Enjeksiyon işlemi ile birçok farklı maddeyi ürün haline getirme imkânı bulunmaktadır. Hızlı ve seri üretim imkânı sunan bu sistemde hataya yer olmaması da bir diğer avantajdır. Birçok farklı sektöre hizmet eden bu işlem ile mamül üretimi yaygınlaşmıştır. Enjeksiyon ile mamül üretiminden bir şekillendirme yöntemi olarak söz etmek mümkündür. Bu yöntem özellikle oldukça zor ve komplike olarak nitelendirilebilen ürünlerin üretilmesi için kolay bir yöntem olmaktadır. Kendine özgü bir makinesi ve mekaniği olan sistem hızlı ve seri üretim için en iyi yöntemler arasında yer almaktadır.

Enjeksiyon Ürün Üretimi Nedir?

Enjeksiyon mamul üretimi nedir, mamul üretimi nasıl gerçekleşir gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Üreticiler bu alanda pek çok merak ettiği soruyu buradan öğrenebilmektedir. Enjeksiyon temelli bir mamul üretimi adından da anlaşılacağı üzere enjeksiyon ile sağlanmaktadır. Enjeksiyon işlemini yapan bir makine bulunmaktadır ve bu sistem ile mamul istenen şekle getirilmektedir. Kalıplar üzerinden ilerleyen sistem kalıp üretimi olarak da nitelendirilmektedir. Enjeksiyon mamul imalatı birçok farklı malzeme ile yapılabilmektedir. Plastik, metal ve kauçuk ise bunların başını oluşturmaktadır. Üretimin her yıl daha da arttığı enjeksiyonlu mamul imalatı ile en etkili sonuçları elde etmek mümkündür.

Enjeksiyon ürün imalatı işlemi için kullanılan makine birden fazla bölümle sahiptir. Bu bölümlerin her biri de farklı işlemler yapmaktadır. Enjeksiyon mamul üretimi nasıl yapılır sorusu yaygındır. Bunun için öncelikle bir kalıp hazırlanmakta ve bu kalıp makineye yerleştirilmektedir. Makine bir motor sistemi ile çalışmaktadır. Ana malzeme makine içinde eritilmekte ve sonrasında istenen kıvamı alacak hale gelmektedir. Ardından kalıplara konulmakta ve kalıbın şekli alınmaktadır. Kalıbın şeklinin alınması ile birlikte soğutucu sistem devreye girmektedir. Soğutucu sistem ürünün aldığı şekilde donmasını sağlamaktadır. Kalıp şekillendikten sonra ürün çıkarılmaktadır. Aslında süreci makine yürütmektedir. Makineyi ise alanında uzman pek çok kişi çalıştırmakta ve kontrol etmektedir.

Enjeksiyon Mamul Üretimi Çeşitleri

Enjeksiyon mamul üretimi çeşitleri malzeme bazında olmaktadır. Farklı hammaddelerden farklı ürünler elde edilmektedir. Ürün sınırı bulunmaz iken hammadde sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle üretimde malzeme temel noktalardan olmaktadır. Fiyatlandırmayı etkileyen unsurlardan biri de malzemedir.

  • Plastik Enjeksiyon Ürün Üretimi

Plastik enjeksiyon mamul üretimi ile yapılan kalıplama işlemlerinde en üst kalite olmasına özen gösterilmektedir. Plastik parçalar özellikle küçük ve ince parçalar olmaktadır. Bazı plastik parçalar küçük olmasına karşın ince ve keskin bir işçilik istemektedir. Bunu enjeksiyon dışında farklı bir yöntem ile yapmak oldukça zor ve maliyetidir. Aynı zamanda seri üretimi desteklememektedir. Bu nedenle enjeksiyon mamul imalatı yaygın olmaktadır. Plastik malzemede de tercih edilen bu yöntem ile hassasiyet barındıran plastik parçalar elde edilebilmektedir. Bu parçalar kalıplar ile yapılmakta ve seri üretim halinde sunulmaktadır.

  • Kauçuk Enjeksiyon Ürün Üretimi

Kauçuk birçok farklı malzemeden elde edilebilmektedir. Bazı bitkilerin öz suyu kullanılabildiği gibi petrol de kauçuk için tercih edilen bir malzemedir. Bu nedenle kauçuk hem doğal hem de sentetik olarak ikiye ayrılmaktadır. Lastik gibi birçok malzeme kauçuk olarak nitelendirilmektedir. Kauçuk enjeksiyon mamul üretimi de bu malzemeden elde edilen ürünler olmaktadır. Ana maddesi kauçuk olan pek çok irili ufaklı ürüne bu şekilde ulaşmak mümkündür. İstediğiniz ürün en ince ayrıntılı tasarıma bile sahip olsa kolaylıkla seri üretim şemasına sahip hale gelebilmektedir.

  • Metal Enjeksiyon Mamul Üretimi

Metal enjeksiyon mamül üretimi, metal malzemelerin bir kalıp şeklini alması ile sonuçlanmaktadır. Kalıp birçok farklı şey olabilmektedir. Buna karşın eritilen metal kolayca şeklini almaktadır. Metal enjeksiyonlu ürün imalatı yapmak isteyenler özellikle küçük parçalar üretmek isteyenlerdir. Birçok araç ve benzerinin küçük metal parçaları bu yöntem ile kolayca üretilmektedir. Kauçuk malzemeden büyük parçalar da üretilmektedir. Bu yöntem ile makine ebatları kapsamında pek çok farklı ürün üretmek mümkün olmaktadır.

Enjeksiyon Mamul Üretimi Avantajları

Enjeksiyon mamul imalatı avantajları nedeni ile yaygın hale gelmiştir. Bu avantajların başında seri üretim imkanı gelmektedir. Enjeksiyonlu imalat seri üretimi büyük oranda mümkün kılmaktadır. Seri üretim hem hızlı üretimi sağlarken hem de aynı ürünü birden fazla kez üretme imkanı da olmaktadır. El ile yapılan ürünlerde bu durum bazen değişmektedir. Ancak makine ile her ürün bir diğerinin birebir aynısı olma özelliğine kavuşmaktadır. Enjeksiyon mamul üretim avantajları değerlendirildiğinde ürünlerin çeşitliliği de dikkat çekmektedir. Burada adeta ürün sınırı yoktur. Malzeme sınırlılığı üzerinden birçok ürün elde edilebilmektedir. Özellikle el ile yapılamayan ya da fabrikada yapımı zor olan bu ürünler enjeksiyon mamul üretimi esnasında mümkün olmaktadır. İnce ayrıntılı ve komplike olarak nitelendirilen parçalar için de oldukça uygundur.

Enjeksiyon Mamul Üretimi Fiyatları

Enjeksiyon mamul üretimi hakkında merak edilen bir diğer şey de fiyattır. Enjeksiyon mamul imalatı fiyatları değişime açıktır. Bunu etkileyen pek çok unsur da bulunmaktadır. Bunlardan ilki firmadır. Enjeksiyon mamul üretimi yapan firmalar farklı fiyatlar verebilmektedir. Bunun yanında enjeksiyon ile üretimi yapılacak ürün de önemlidir. Ürünün ne kadar komplike olduğu belirleyici olmaktadır. Bununla birlikte ebattı, harcanan malzemenin kapsamı da etkili olmaktadır. Malzeme tercihi, fiyatı büyük oranda etkilemektedir. Bu nedenle enjeksiyon ürün üretimi yaparken dikkat edilecek unsurlar oldukça fazladır. Üretilecek ürünün sayısı da önemlidir. Enjeksiyon mamul üretimi yaygın bir hale gelerek seri üretimi hızlandırmaktadır.