Sorunuz mu var?

(+90) 543 670 92 39

Kauçuk Enjeksiyon Mamül Üretimi

Kauçuk enjeksiyon kalıplama yöntemi ile müşterilerimize yüksek kaliteli ve çok adetli plastik parça ve son ürün üretimi hizmetini veriyoruz. Enjeksiyon kalıplama, plastik bir parçanın seri üretimi için en uygun maliyetli yoldur. Üretim sırasında granül haldeki plastik malzemeler eritilir, yüksek hassasiyette işlenmiş metal kalıplara enjekte edilir. Böylece tek bir metal kalıp ile binlerce plastik parça üretilirken her parça aynı kalitede üretilmiş olur. Tüm bunları müşterilerimize çok geniş bir malzeme ve yüzey seçeneği yelpazesi ile birlikte sunuyoruz.

 

Doğal kauçuğun çok iyi çiğ mukavemeti ve tekstile iyi yapışma özelliği vardır. Bu iki özelliği ile doğal kauçuk, lastik endüstrisinde yeri doldurulamaz bir konuma sahiptir.

Doğal kauçuğun çok iyi çekme dayanımı, yırtılma dayanımı ve yorulma özelliği vardır. Bu özellikleri sayesinde, dinamik uygulamalarda çok sık (motor takozları, köprü takozları, lastik karkasları gibi) kullanılmaktadır. Fakat doğal kauçuğun özellikle ısı ve ozon yaşlanma dayanımı, yağlara ve solventlere dayanımı kötüdür. Yaşlanma özelliği uygun vulkanizasyon seçimi ve koruyucular ile iyileştirilebilir. Organik solventlerle kullanılmamasına karsı, polar sıvılara dayanıklıdır.

Tabii kauçuğun 2/3”ü otomobil lastiği üretiminde, kalan kısmı mekanik parçalar, ayakkabı tabanı (özellikle yüksek kalitede spor ayakkabıları), hortum, konveyör bant, yer döşemesi, sünger ve yapıştırıcı imalatında kullanılmaktadır.

Nitril kauçuk butadien ve akrilonitril monomerlerinin kopolimerizasyonu ile elde edilir. Nitril grubu polar özellik verir, bundan dolayı yağlara, solventlere dayanımı çok iyidir. Özellikle aşınma dayanımı çok iyidir. Yine aynı şekilde NBR hamuruna, PVC ilavesi ile çok iyi ozon dayanımı özellikleri elde edilebilir.

NBR camsı geçiş sıcaklığı Tg, akrilik nitril oranına bağlı olarak, düsük oranlarda (%18) –40ºC’den, yüksek oranlarda pozitif değerlere kadar değişebilmektedir. Akrilik nitril oranına bağlı olarak, yağa, solvente, grese dayanımı artar. Fakat diğer taraftan, nitril kauçuğun soğuğa dayanımı artan akrilik oranı ile azalmaktadır.

Nitril kauçuğun ısıya dayanımı iyidir: 90ºC’de sürekli olarak, 120ºC’de 40 ğün boyunca ve 150ºC’de 3 gün boyunca kullanılabilir. Ozona dayanımı kötüdür, bu yüzden PVC ilavesi yapılır.

NBR, polar olmayan kauçuklara göre önemli oranda yüksek elektrik özelliği gösterir. Bu yüzden elektrik izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. NBR, conta, hortum, taşıyıcı bant, fren balatası imalatında, mil, silindir ve kazan kaplamalarında kullanılmaktadır.

-60 °C ile 200 °C sıcaklıklar arasında kullanılır. Aralıklı olarak 250°C”ye kadar dayanıklıdır. Yakıtlarda, EP katkılı yağlarda ve yüksek mekanik özellikler gerektiren uygulamalarda önerilmez. UV, ozon ve dış etkenlere karşı mükemmel dayanıklıdır. Çok iyi dielektrik özellikleri vardır. Zor yanıcılığa, iyi elastik özelliklere ve fizyolojik bakımdan zararsızlık özelliklerine sahiptir. Silikon kauçuklar elektrik sektöründe kablo, kablo uçları, izolatörler, tuş takımlarında; otomotiv sektöründe buji kabloları, buji baslıkları, distribütör kapak contaları, radyatör hortumlarında; bebek emzikleri ve gaz maskeleri, yağ keçeleri; gıda, tıp ve inşaat sektörü ve fırın contalarında kullanmaktadır.

EPDM kauçuk propilen ve doymamış dienin kopolimerizasyonuyla üretilen bir çeşit polimer materyaldir.

Camsı geçiş sıcaklığı Tg, propilen oranına göre -54ºC ile –64ºC arasında değişmektedir. Bu nedenle düşük sıcaklık özellikleri iyidir. EPM ve EPDM doymuş yapıda olduğundan, ısı, oksijen, ozon ve hava şartlarına karsı direnci çok iyidir. 150ºC’de sürekli kullanılabilirler. Etilen propilen kauçuklarının yağlara ve hidrokarbon solventlere dayanımı iyi değildir.

EPDM, tekstile yapışma özelliğinin kötü olmasından dolayı tekstil endüstrinde kullanılmamasına rağmen, statik ve dinamik uygulamalarda özelliklerinin çok iyi olması nedeniyle otomotiv endüstrinde hortum ile profiller basta olmak üzere çok geniş kullanım alanına sahiptir.

Dinamik olarak vulkanize edilmiş etilen/propilen (EPDM veya EPM) kauçuğu ve Polipropilen (PP) karışımlarıdır. PP matrisi içinde homojen olarak dağılmış vülkanize EPDM parçacıkları termoplastik gibi işlenebilmelerine rağmen karışımların mükemmel bir kauçuksu-elastikiyet göstermelerini sağlar.

TPV malzemeler dışardan MB kullanılarak rahatlıkla renklendirilebileceği gibi renkli olarak da temin edilebilir. TPV malzemelerin tipik özellikleri aşağıda verilmiştir

  • Sertlik aralığı: 45 Shore A – 60 Shore D.
  • Kullanım aralığı: -50 – +125ºC (dinamik)/ – 50 – +135C (statik)
  • Geniş bir sıcaklık aralığında çok düşük ( kauçuk malzemelere yakın) kalıcı deformasyon ve elastikiyet özelliğini koruma
  • Yüksek yorgunluk ve yırtılma mukavemeti
  • Polar ve polar olmayan genil bir ürün grubuna yapışma imkanı (ko-enjeksiyon/ko-ekstrüzyon)(PP, PA, PBT, ABS, PC, PS)
  • Recyclable
  • Yüksek kimyasal dayanım
  • Kauçuk mazlemelere göre son derece rahat ve ekonomik işlenirlik ve geri dönüşüm imkanı.
  • Köpürtülebilir, yüksek sıcaklık ve yağ dayanımlı, alev geciktiricili ve birçok özel tipleri içeren geniş ürün yelpazesi

Üretimde Kullanılan Makine Parkuru

Avantajlar

Kullanılan Sektörler